„Gazeta Wyborcza” wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz firmami ARJO, Skamex i Novamed zainicjowała i prowadzi akcję „Pod dobrą opieką”, której celem jest dyskusja i próba znalezienia sposobów na zmianę społecznego odbioru zawodu pielęgniarki i położnej, promocja tych zawodów, poprawa warunków pracy położnej i pielęgniarki, a także polepszenie ich relacji z lekarzami i pacjentami.

Zapraszamy na przedostatnią debatę w cyklu „Pod dobra opieką”, której tematem przewodnim będzie szacunek w zawodzie pielęgniarki i położonej.

Czy wdzięczność pacjentów i szacunek lekarzy zawsze idą w parze? Czy pielęgniarki spotykają się z agresją ze strony pacjentów: psychologiczną, słowną, a nawet fizyczną?
Poruszymy także kwestię roli pielęgniarek i położnych, które pełnią w zespołach medycznych. Czy w Polsce uda zbudować się kulturę partnerskich kontaktów, wzorem choćby rozwiązań zachodnich?
Chcielibyśmy porozmawiać także o wsparciu środowiska pielęgniarskiego przez inne grupy społeczne. Czy często zdarza się, że wśród lekarzy czy ratowników medycznych, a administracja i dyrekcja szpitala też traktuje je jako nieznaczące ogniowo?

Arkadiusz Szcześniak
Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych