Szanowni Państwo,
Jesteśmy zespołem badaczy z Uniwersytetu SWPS. W odpowiedzi na obecną trudną sytuację, jaką jest pandemia wirusa SARS-CoV-2, wraz z psychologami z uniwersytetów w Sztokholmie i Linkoping, przygotowaliśmy program wsparcia dla pracowników służby zdrowia: Med-Stres SOS.
Przygotowaliśmy go z myślą o osobach, które pozostają czynne zawodowo w tej szczególnej sytuacji. Naszym zamysłem było, aby program służył utrzymaniu zasobów psychicznych. Innymi słowy, chcemy dostarczyć „paliwa”, dzięki któremu radzenie sobie ze stresem w pracy będzie łatwiejsze.
Med-Stres SOS nie może zmienić warunków zewnętrznych, w których pracownicy służby zdrowia się teraz znajdują, ale może pomóc zadbać o warunki wewnętrzne. Staramy się pokazać, że dbanie o siebie oznacza również dbanie o innych.
Program dostępny jest online na stronie medstres.sos.pl. Można z niego korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy komputer, tablet lub telefon podłączony do Internetu. Korzystanie z programu jest bezpłatne. Programy psychologiczne dostarczane za pomocą nowych technologii są na świecie tworzone i testowane od 30 lat. Wiemy, że ich skuteczność nie odbiega od programów realizowanych w formie tradycyjnej. Wszystkie ćwiczenia w programie oparte są na badaniach naukowych i opracowane we współpracy z terapeutami.
Jednocześnie, chcielibyśmy podkreślić, że program, który udostępniamy nie stanowi psychoterapii, tylko pomoc psychologiczną w radzeniu sobie ze stresem w pracy.
Zachęcamy do udostępnienia tej wiadomości wszystkim zainteresowanym osobom. Chcielibyśmy, aby możliwie dużo pracowników służby zdrowia otrzymało dostęp do tej formy wsparcia. Gdyby mieli Państwo do nas jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.
Z wyrazami szacunku
Zespół Med-Stres SOS
dr Ewelina Smoktunowicz, dr Magdalena Leśnierowska, prof. Roman Cieślak, prof. Per Carlbring, prof. Gerhard Andersson