• Zmiana ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej wykreśla art. 33 oraz 34 ust. 2, i uchyla datę graniczną – 31 grudnia 2024 r. Deklaracje wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ, położnej POZ przez świadczeniobiorców zachowają ważność, niezależnie od przystąpienia świadczeniodawcy do zespołu POZ.
  • Wprowadzenie zmiany do ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, umożliwi położnym, w uzasadnionych przypadkach, wynikających z braku możliwości podjęcia zatrudnienia jako położna (np. zwolnionych w czasie likwidacji oddziałów ginekologiczno-położniczych, neonatologicznych i które nie mogą znaleźć zatrudniania w zawodzie położnej) realizację świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów – niezależnie od płci i wieku, pod warunkiem ukończenia kursu uzupełniającego w zakresie pielęgniarstwa dla położnych.
  • Zmiana ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadzająca dodatkowe kompetencje dla pielęgniarek i położnych w brzmieniu: „Badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepień u dzieci powyżej 9 roku życia może przeprowadzić również pielęgniarka lub położna”. Powyższa zmiana umożliwi pielęgniarkom i położnym przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego do wykonania zalecanego szczepienia ochronnego oraz szczepienia przeciw COVID-19.

Aktualny projekt z dnia 5 sierpnia 2024 r. znajdziecie Państwo na stronie https://legislacja.gov.pl/projekt/12384001/katalog/13051744#13051744 w pkt 9 Stały Komitet Rady Ministrów.

Udostępnij