Wymaz z gardła na COVID-19 jest konieczny, jeśli lekarz podejrzewa u ciebie zakażenie koronawirusem. By jednak wynik był wiarygodny, nie wystarczy po prostu zgłosić się na test diagnostyczny w kierunku koronawirusa. Jak się przygotować do testu na koronawirusa, czy przed testem na koronawirusa można jeść, myć zęby, żuć gumę?

Wymaz z gardła na COVID-19 – zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego – należy wykonać wówczas, gdy pojawią się ostre objawy infekcji układu oddechowego, takie jak kaszel, gorączka, duszności, a pacjent przebywał na obszarze, w którym rozprzestrzenia się koronawirus.
Wskazaniem do badania jest również sytuacja, kiedy pojawił się do najmniej jeden objaw takiej infekcji, a pacjent miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub z pracownikami służby zdrowia, którzy mogli mieć taki kontakt. Badanie przeprowadza się również u osób przebywających w szpitalu z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego o nieznanej etiologii.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest potwierdzane – lub wykluczane – na podstawie wyników testu diagnostycznego na SARS-CoV-2, a pobrane podczas wymazu próbki są analizowane w laboratorium w warunkach bezpiecznych.
By wynik testu był wiarygodny, trzeba się do niego właściwie przygotować.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?


Wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi – np. morfologia – powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.

  • Przed pobraniem wymazu należy być na czczo (ewentualnie po posiłku, jednak powinien on być zjedzony co najmniej trzy godziny wcześniej). Jeśli z jakiegoś powodu musisz coś zjeść, przed wymazem przepłucz usta przegotowaną wodą.
  • Przed wymazem nie myj zębów, nie używaj też płynu do płukania jamy ustnej.
  • Nie należy również żuć gumy, ssać tabletek na gardło ani pić syropów przeciwkaszlowych – nawet ziołowych.
  • Na co najmniej dwie godziny przed pobraniem próbki nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok. Przed wymazem nie wydmuchuj też nosa.
  • Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki.
  • Pamiętaj, że na czas badania musisz mieć maseczkę – można ją zdjąć zdjąć tylko na czas pobierania próbki.
  • Jeśli wymaz pobierany jest u ciebie w domu, przed przyjściem specjalisty dokładnie przewietrz mieszkanie.

2020-10-12 Katarzyna Hubicz
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/wymaz-z-gardla-na-covid-19-jak-sie-przygotowac-do-testu-na-koronawirusa-aa-ZsUf-632F-y4GE.html